czwartek, 16 kwietnia 2020

Realizm magiczny

Zaczarowana rzeczywistość - to wolny przekład z meta języka teorii. Poznawanie teorii wymaga rozumienia pojęć, które ją opisują. Słowa niezrozumiałe, to nieznane zaklęcia, broniące dostępu do... wiedzy. To jeden z działów realnej magii ;),
Dzieci, nawet znając niewiele słów, wiedzą, że w każdym lesie rośnie magiczne drzewo, a do zaczarowanej krainy można wejść przez szafę. (Jakaś Narnia może być też pod łóżkiem, albo we wzorze dywanu). To oczywiste.
Dorośli pamiętają, że to chyba możliwe, lecz nie wiedzą tego na pewno. Wiec, naukowo udowadniając świat, pozostawiają szczeliny dla zjawisk niewyjaśnionych. Ale pilnie pracują nad tym, żeby ich obecność naukowo uzasadnić. Sprawczą moc daje im wiedza. Nielicznym tę moc daje sztuka. Artyści, posiadając realną wiedzę o świecie, wędrują daleko poza jej horyzonty, urealniając wyobraźnię. To dziwne i niejasne.
"Realizm magiczny" jest pojęciem - zaklęciem, otwierającym przestrzeń przenikania się tego, co znane i oczywiste - a więc realnie możliwe, z tym, co dziwne i niejasne; nieprawdopodobne, nierealne w rzeczywistym świecie. Pytanie o wpływ mitów, folkloru, wierzeń i magii na dzieje tegoż świata odsyła do tradycji kultury. Odpowiedź dotyczącą wycinka tej tradycji określonego nazwą: realizm magiczny, znajdziemy w wielu opisach kierunku, na przykład tu:


oraz - dla bardzo wymagających, chociażby tu:


Własne wrażenia i emocje na pewno znajdziecie czytając:

- literaturę iberoamerykańską: Miguela Angela Asturiasa (noblista), Jorge Luisa Borgesa, Carlosa Fuentesa, Gabriela Garcię Marqueza (noblista), Julio Cortazara...

- książki takich autorów, jak: Michaił Bułhakow (Mistrz i Małgorzata), Salman Rushdie (Dzieci północy), Gunter Grass (Blaszany bębenek), Milan Kundera (Księga śmiechu i zapomnienia) ..

- znakomitą polską literaturę: Sklepy cynamonowe Bruno Schulza, Prawiek i inne czasy Olgi Tokarczuk, Opowieści galicyjskie Andrzeja Stasiuka.....
......to tylko kilka tytułów; zapewniam, sięgniecie po następne :)

Oczywiście - kino:
- chronologicznie - ekranizacja Sanatorium pod klepsydrą, Wojciecha Jerzego Hasa (z 1973 r.) i tegoż reżysera Rękopis znaleziony w Saragossie (z 1964)

- filmy Federico Felliniego, np. A statek płynie (klasyka kina, warto znać)

- Emira Kusturicy, np. Arizona dream, Underground.. (moja osobista rekomendacja :))

- Jana Jakuba Kolskiego, Jańcio Wodnik, Historia kina w Popielawach, Jasminum...

Inteligentni ludzie nigdy się nie nudzą. Ale - gdyby brakowało Wam inspiracji, sprawdźcie, czy realizm magiczny jest dla Was. Bo - tak naprawdę, jego estetyka nie każdemu się podoba a konwencja  wielu irytuje. No cóż, prosta nie jest. Łatwo się tego nie czyta, ani nie ogląda. Ale kto powiedział, że ma być łatwo :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kartka z kalendarza.

  Zobacz, ile jesieni! Pełno jak w cebrze wina, A to dopiero początek, Dopiero się zaczyna. Nazłociło się liści, Że koszami wynosić, A trawa...