czwartek, 18 marca 2021

Kamyki do ogródka.


 Gdy przepisujemy i cytujemy, budujemy gmach wiedzy i rozmnażamy ją jak moje warzywa czy jabłonki. Przepisywanie jest jak szczepienie drzewa; cytowanie – jak wysiewanie nasion.

["Księgi Jakubowe" Olga Tokarczuk]


Natura zbiera się w sobie, kapryśnie zasłania widoki na wiosnę pochmurnym horyzontem i ogólnie niejasną sytuacją. 
Przed rokiem, ośmieliłam się zapewnić Was, że wiosna na pewno będzie również za rok i udało nam się - oto nadchodzi. Wypogodzi się i zaćwierka, zakwitną kasztany, zdamy egzaminy... odetchniemy. Zapewne wyjaśnią się i widoki na przyszłość; wyfruniemy cali i zdrowi  z tej sytuacyjnej stop - klatki. (Tu nieskromny odsyłacz:)

Zasiane pierwsze nasionko, choć materiał do wiosennego siewu czeka lepszy, niemodyfikowany i genetycznie literacki. Wystarczy na kilka ździebełek refleksji. Przypuszczalnie,  obrodzi też inspiracja, której przez pomyłkę lub zaniechanie - szkoda zmarnować... dajcie jej szansę tej wiosny.

"Ludzie myślą, że żyją bardziej intensywnie niż zwierzęta, niż rośliny, a tym bardziej – niż rzeczy. Rośliny śnią, że żyją bardziej intensywnie niż rzeczy. A rzeczy trwają, i to trwanie jest bardziej życiem niż cokolwiek innego.
[O. Tokarczuk, "Prawiek i inne czasy"]


Z zaskoczeniem odkrywałam, że pisanie o sobie tworzy kogoś innego. Że nie można być jednocześnie obserwatorem i obserwowanym, poznającym i poznawanym. Pewnie dlatego w każdych wspomnieniach jest jakiś fałsz, a w każdej autobiografii kreacja.
[O. Tokarczuk, "Gra na wielu bębenkach"]

Potem przechodził przez most, gdzie codziennie manifestowali ludzie, którzy odziedziczyli jakiś dawny protest. Stali w milczeniu z ustami zaklejonymi czarną taśmą od rana do południa, potem po przerwie na obiad zastępowała ich druga zmiana.
[O. Tokarczuk"Opowiadania bizarne"]

I jeszcze na inny zagonek:

"Czytamy książki, by odkryć kim jesteśmy. To, co inni ludzie robią, myślą i czują jest bezcennym przewodnikiem w zrozumieniu, kim jesteśmy i kim możemy się stać."
( Ursula K. Le Guin )

"Dzieło mówi samo za siebie, jeśli ma do kogo."
( Stanisław Jerzy Lec

Jeśli ktoś woli monokulturę własnych tekstów, niech powyższe cytaty będą przysłowiowymi kamykami do jego ogródka i niech wniosą tam nieco twórczego zamętu :)



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Kartka z kalendarza.

  Zobacz, ile jesieni! Pełno jak w cebrze wina, A to dopiero początek, Dopiero się zaczyna. Nazłociło się liści, Że koszami wynosić, A trawa...